Artykuły

„Słownik filmu”, red. Rafał Syska, Krakowskie Wydawnictwo Naukowe, Kraków 2010

 

 

Gdańsk – Gdynia – festiwal filmowy

Agnieszka Morstin-Popławska

 

 

Gdańsk - Gdynia - festiwal filmowy - coroczny przegląd i konkurs polskich filmów fabularnych, organizowany od 1974 z dwuletnią przerwą w okresie stanu wojennego (1982-83). Od 1987 przeniesiony z Gdańska do reprezentacyjnego Teatru Muzycznego w Gdyni. Główna nagroda festiwalu to Złote Lwy Gdańskie dla najlepszego filmu, choć niemniej prestiżowe są nagrody przyznawane w kategoriach profesjonalnych, zwłaszcza za najlepszą rolę męską i kobiecą. W skład jury wchodzą przedstawiciele środowiska filmowego. Lata 90. to okres wzrostu popularności imprezy, zwłaszcza za sprawą transmisji TV z uroczystości rozdania nagród, wzorującej się na gali oscarowej.

A.M.P.

 

ZŁOTE LWY GDAŃSKIE - zlg;

     nagroda specjalna - ns;

     najlepsza rola kobieca - nrk;

     najlepsza rola męska – nrm

 

1974

zlg - Potop, J. Hoffman

ns - Illuminacja, K. Zanussi

nrk - L. Kasatkina (Zapamiętaj imię swoje)

nrm - D. Olbrychski (Potop)

 

1975

zlg - Noce i dnie, J. Antczak; Ziemia obiecana, A. Wajda

ns - Dom moich synów, G. Zalewski

nrk - J. Barańska (Noce i dnie), M. Komorowska (Bilans kwartalny),

Z. Jaroszewska (Dom moich synów)

nrm - J. Bińczycki (Noce i dnie), W. Pszoniak (Ziemia obiecana),

R. Wilhelmi (Zaklęte rewiry), K. Majchrzak (Koniec babiego lata)

 

1976

zlg - nie przyznano

ns - Blizna, K. Kieślowski

nrk - nie przyznano

nrm - A. Kalagin (Jarosław Dąbrowski), A. Kopiczyński (Motylem jestem),

Z. Kozień (Skazany), F. Pieczka (Blizna), F. Trzeciak (Hazardziści)

 

1977

zlg - Barwy ochronne, K. Zanussi

ns - Śmierć prezydenta, J. Kawalerowicz

nrk – J. Janowska-Cieślak (Sam na sam)

nrm – Z. Zapasiewicz. (Barwy ochronne), J. Gajos (Milioner)

 

1978

zlg – Pasja, S. Różewicz; Bez znieczulenia, A. Wajda

ns - ... gdziekolwiek jesteś, Panie Prezydencie..., A. Trzos-Rastawiecki

nrk – nie przyznano

nrm – K. Janczar (Nie zaznasz spokoju)

 

1979                                                                                            

zlg – Amator, K. Kieślowski

ns – Do krwi ostatniej, J. Hoffman; Panny z Wilka, A. Wajda

nrk – H. Łabonarska (Aktorzy prowincjonalni)

nrm – J. Stuhr (AmatorSzansa)

 

1980

zlg - Paciorki jednego różańca, K. Kutz

ns – Constans, K Zanussi

nrk – D. Stalińska (Bez miłości)

nrm – R. Wilhelmi (Ćma)

 

1981

zlg – Gorączka, A. Holland

ns – Spokój, K. Kieślowski; Meta, Antoni Krauze

nrk – M. Marcheluk (Wahadełko)

nrm – J. Gajos (Wahadełko)

 

1984

zlg – Austeria, J. Kawalerowicz

ns – Gwiezdny pył, A. Kondratiuk

nrk – D. Stalińska (Krzyk)

nrm – Wł. Kowalski (Kartka z podróży)

 

1985

zlg – Kobieta w kapeluszu, S. Różewicz

ns – Kobieta z prowincji, A. Barański

nrk – E. Błaszczyk (Nadzór)

nrm – J. Jankowski (Sam pośród swoich)

 

1986

zlg - Siekierezada, W. Leszczyński

ns - Cudzoziemka, R. Ber

nrk – E. Wiśniewska (Cudzoziemka)

nrm – K. Pieczyński (Jezioro BodeńskieWielki bieg)

 

1987

zlg - Matka Królów, J. Zaorski

ns - Magnat, F. Bajon

nrk - M.T. Wójcik (Matka Królów)

nrm - B. Linda (Magnat, Przypadek)

 

1988

zlg - Krótki film o miłości, Krótki film o zabijaniu, K. Kieślowski

ns - Kobieta samotna, A. Holland

nrk - M. Chwalibóg (Kobieta samotna), G. Szapołowska (Krótki film o miłość)

nrm - B. Linda (Kobieta samotna)

 

1989 - nagród nie przyznawano

1990

zlg - Ucieczka z kina Wolność, W. Marczewski

ns - Przesłuchanie, R. Bugajski; Lawa, T. Konwicki

nrk - K. Janda (Przesłuchanie)

nrm - J. Gajos (PrzesłuchanieUcieczka z kina Wolność)

 

1991

zlg - nie przyznano

ns - Kroll, Wł. Pasikowski; Śmierć dziecioroba, W. Nowak

nrk - R. Hanin (Jeszcze tylko ten las)

nrm - A. Ferency (Kanalia)

 

1992

zlg - Wszystko, co najważniejsze, R. Gliński

ns - Odjazd, M. i P. Łazarkiewiczowie

nrk - T. Budzisz-Krzyżanowska (Odjazd)

nrm - B. Linda (Psy)

 

1993

zlg - Kolejność uczuć, R. Piwowarski; Przypadek Pekosińskiego, G. Królikiewicz

ns - Rozmowa z człowiekiem z szafy, M. Grzegorzek; Jańcio Wodnik, J. J. Kolski

nrk - A. Dymna (Tylko strach)

nrm - F. Pieczka (Jańcio Wodnik)

 

1994

zlg - Zawrócony, K. Kutz

ns - Spis cudzołożnic, J. Stuhr; Wrony, D. Kędzierzawska

nrk - G. Błęcka-Kolska (Cudowne miejsce); St. Celińska (Spis cudzołożnic)

nrm - Z. Zamachowski (Zawrócony)

 

1995

zlg – Girl Guide, J. Machulski

ns – Wrzeciono czasu, A. Kondratiuk

nrk – M. Cielecka (Pokuszenie)

nrm – M. Kondrat (Pułkownik Kwiatkowski); B. Linda (Tato)

 

1996

zlg – nie przyznano

ns – Poznań' 56, F. Bajon, Gry uliczne, K. Krauze; Cwał, K. Zanussi

nrk – M. Komorowska (Cwał)

nrm – J. Kamas (Kratka)

 

1997

zlg – Historie miłosne, J. Stuhr

ns – Czas zdrady, W Marczewski; Darmozjad polski, Ł. Wylężałek

nrk – J. Jankowski-Cieślak (Wezwanie)

nrm – T. Schweiger (Bandyta)

 

1998

zlg – Historia kina w Popielawach, J.J. Kolski

ns – Nic, D. Kędzierzawska

nrk – M. Ostaszewska (Przystań)

nrm – K. Majchrzak (Historia kina w Popielawach)

 

1999

zlg – Dług, K. Krauze

ns – Tydzień z życia mężczyzny, J. Stuhr

nrk – K. Figura (Ajlawiu)

nrm – A. Chyra (Dług)

 

2000

zlg – Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową, K. Zanussi

ns – Pół serio, T. Konecki

nrk – M. Ostaszewska (Patrzę na ciebie, MarysiuPrymas)

nrm – Z. Zapasiewicz (Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową)

 

2001

zlg – Cześć, Tereska, R. Gliński

ns – Requiem, W. Leszczyński

nrk – E. Kasprzyk (Bellissima); K. Preis (Cisza)

nrm – K. Pieczyński (Jutro będzie niebo)

 

2002

zlg - Dzień świra, M. Koterski

ns - Edi, P. Trzaskalski; Moje miasto, M. Lechki

nrk - nie przyznano

mm - M. Kondrat (Dzień świra)

 

2003

zlg - Warszawa, D. Gajewski

ns - Zmruż oczy, A. Jakimowski

nrk - K. Figura (Ubu król)

nrm - K. Majchrzak (Pornografia)

 

2004

zlg - Pręgi, M. Piekorz

ns - Wesele, W. Smarzowski

nrk - K. Feldman (Mój Nikifor)

nrm - M. Dziędziel (Wesele), K. Globisz (Długi weekend)

 

2005

zlg - Komornik, F. Falk

ns - Komornik, G. Łoszewski

nrk - K. Gruszka (Kochankowie z Marony), K. Janda (Parę osób, mały czas)

nrm - A. Chyra (Komornik)

 

2006

zlg - Plac Zbawiciela, J. Kos-Krauze, K. Krauze

ns - Statyści, J. Sokół

nrk - J. Budnik (Plac Zbawiciela)

nrm - Z. Zamachowski (Przybyli ułani)

 

2007

zlg - Sztuczki, A. Jakimowski

ns - Korowód, J. Stuhr

nrk - D. Szaflarska (Pora umierać)

nrm - R. Więckiewicz (Świadek koronnyWszystko będzie dobrze)

 

2008

zlg - Mała Moskwa, W. Krzystek

ns - Rysa, M. Rosa

nrk - S. Chodczenkowa (Mała Moskwa)

nrm - J. Nowicki (Jeszcze nie wieczór)

 

2009

zlg – Rewers, B. Lankosz

ns – Dom zły, W. Smarzowski, Ł. Kośmicki

nrk – A. Buzek (Rewers)

nrm – B. Szyc (Wojna polsko-ruska)

Wróć do poprzedniej strony

Wybrane wideo

  • O PROGRAMIE APF, dr Rafał Marszałek
  • Kształtowanie się rynku filmowego w Polsce na początku lat 90., dr Kamila...
  • Związki Polskiej Szkoły Filmowej z kinem światowym
kanał na YouTube

Wybrane artykuły