dr Joanna Preizner
Doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o sztuce (Uniwersytet Jagielloński, 2006), absolwentka kulturoznawstwa i filologii polskiej UJ, adiunkt na Wydziale Politologii i Komunikacji Społecznej Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.
Zajmuje się przede wszystkim historią kina polskiego. Jest autorką monografii etiud studenckich PRL w obiektywie studentów łódzkiej filmówki w latach 1949-1960, redaktorką i autorką serii „Gefilte film. Wątki żydowskie w kinie″. Od lat porusza się w kręgu zagadnień poświęconych stosunkom polsko-żydowskim, fascynuje ją historia i kultura Żydów europejskich. Przetłumaczyła na język polski wspomnienia rabina Ben-Ziona Golda pt. Cisza przed burzą. Życie polskich Żydów przed Holokaustem (Austeria, 2011). W styczniu 2012 roku nakładem wydawnictwa Austeria ukazała się jej rozprawa habilitacyjna Kamienie na macewie. Obrazy Holokaustu w polskim kinie.
Recommended video
-
O PROGRAMIE APF, dr Rafał Marszałek
-
Agnieszka Holland, O FILMIE "AKTORZY PROWINCJONALNI", Warszawa 2005
-
Kształtowanie się rynku filmowego w Polsce na początku lat 90., dr Kamila...
Recommended articles
-
Lithuanian Kin
Tadeusz Lubelski
„Kwartalnik Filmowy” – Special Issue 2013: “Polish Film Scholars on Polish Cinema”
Polecamy wykładowców
-
prof. Marek Hendrykowski
Historyk i teoretyk filmu; medioznawca. Badacz dziejów kina i sztuki filmowej, profesor zwyczajny Uniwersytetu Adama Mickiewicza…
wszyscy wykładowcy