AKTUALNOŚCI RADA APF

88 urodziny Andrzeja Wajdy

2014-03-06

„Wajda jest najwybitniejszym twórcą Polskiej Szkoły Filmowej. Wielkość Wajdy polega też na tym, że jego twórczość jest już pomnikowa, a ciągle wzbudza kontrowersje. Jego filmy stale są szarpane i reinterpretowane. To bardzo dobrze, bo świadczy to o żywotności jego kina.”

Fot. Renata Pajchel, źródło: Fototeka FN

„Kino Wajdy jest słynne nie tylko w Polsce, nie tylko budowało potęgę Polskiej Szkoły Filmowej, a później Kina Moralnego Niepokoju (…) Wartością kina Wajdy jest to, że jego filmy są znane i cytowane przez reżyserów światowych, np. Martin Scorsese w swoim debiucie „Ulice nędzy” dosłownie zacytował scenę z płonącymi kieliszkami spirytusu z „Popiołu i diamentu” – powyższe cytaty pochodzą z wykładu dr Piotra Kletowskiego. Cała wypowiedź:

Andrzej Wajda jest częstym gościem Akademii Polskiego Filmu. Oto zdjęcia z ostatniej wizyty podczas, której rozmawiał z dr Rafałem Marszałkiem o filmie „Popiół i diament”:

Wideo z tego spotkania:

Zachęcamy do przypomnienia sobie wybitnego filmu „Popiół i diament” i wypowiedzi prof. Krzysztofa Kornackiego na temat tego obrazu.

Więcej o Andrzeju Wajdzie przeczytasz TUTAJ

Wróć