Tadeusz Białoszczyński
Syn rolnika. Urodził się 25 listopada 1899 roku w Tamanowicach (obecnie Ukraina), zmarł 24 stycznia 1979 roku w Warszawie. Absolwent Miejskiego Kursu Dramatycznego w Krakowie. Debiutował w krakowskim Teatrze im. Słowackiego (1921). Przed II wojną światową grał w teatrach Łodzi, Warszawy, Wilna i Lwowa.
W kinie po raz pierwszy pojawił się w jednej z głównych ról w debiucie Romualda Gantkowskiego z 1937 roku Płomienne serca. Zaangażowany do tej roli przez Polską Spółkę Filmową jako nieznana twarz w kinie, szybko zdobył uznanie za sprawą wyrazistej mimiki. Zagrał w dwóch ważnych filmach Józefa Lejtesa: Dziewczęta z Nowolipek i tytułową postać w Kościuszce pod Racławicami.
W czasie II wojny światowej pracował jako szatniarz i urzędnik, ale grywał też w jawnych teatrach Komedia, Nowości i Maska. Po powstaniu warszawskim osadzony w obozie w Zakroczymiu. Po wojnie zaangażował się do Starego Teatru w Krakowie, by latem 1952 roku osiąść w Warszawie.
W tym też roku odbyła się premiera filmu będącego jego powrotem do kina: Młodości Chopina Aleksandra Forda, w którym stworzył charyzmatyczną postać Joachima Lelewela. Po roli głównej
w Domku z kart Erwina Axera nie otrzymywał pierwszoplanowych propozycji, specjalizując się w epizodach i rolach drugoplanowych, często bardzo znaczących, jak ojciec Karola Borowieckiego w Ziemi obiecanej czy wuj Wiktora Rubena w Pannach z Wilka Andrzeja Wajdy.
Grywał postaci obdarzone autorytetem, arystokratów, profesorów, wysokich urzędników, mentorów, sędziów, ale też lokajów. Niezapomniany jako przewodniczący sądu apelacyjnego w Sprawie Gorgonowej Janusza Majewskiego.
Jako aktor teatralny związany był po wojnie z warszawskimi teatrami Współczesnym i Narodowym,
a od 1959 roku do końca życia z Teatrem Polskim.
Zagrał kilkadziesiąt ról w spektaklach Teatru Telewizji i kilka w serialach (Stawka większa niż życie, Czarne chmury).
Artur Majer
Filmografia (wybór)
-
1937
Dziewczęta z Nowolipek
reż. Józef Lejtes
-
1937
Kościuszko pod Racławicami
reż. Józef Lejtes
-
1937
Płomienie serca
reż. Romuald Gantkowski
-
1952
Młodość Chopina
reż. Aleksander Ford
-
1954
Domek z kart
reż. Erwin Axer
-
1956
Trzy kobiety
reż. Stanisław Różewicz
-
1957
Pożegnanie z diabłem
reż. Wanda Jakubowska
-
1958
Dwoje z wielkiej rzeki
reż. Konrad Nałęcki
-
1958
Król Maciuś I
reż. Wanda Jakubowska
-
1960
Krzyżacy
reż. Aleksander Ford
-
1961
Historia żółtej ciżemki
reż. Sylwester Chęciński
-
1974
Ziemia obiecana
reż. Andrzej Wajda
-
1975
Opadły liście z drzew
reż. Stanisław Różewicz
-
1977
Sprawa Gorgonowej
reż. Janusz Majewski
-
1979
Panny z Wilka
reż. Andrzej Wajda