dr hab. Adam Poprawa
Urodzony w roku 1959, literaturoznawca, krytyk literacki i muzyczny, prozaik, kiedyś poeta. Pracuje na polonistyce Uniwersytetu Wrocławskiego. Wydał m.in. tomiki poetyckie Komentarz do Dantego (1990) i Koncert na adwent (1995), monografię Kultura i egzystencja w poezji Jarosława Marka Rymkiewicza (1999), zbiór szkiców Formy i afirmacje (2003), tom prozatorski Walce wolne, walce szybkie (2009). Publikował w „Czasie Kultury”, „Jazz Forum”, „Kresach”, paryskiej „Kulturze”, „Literaturze na Świecie”, „Odrze”, „Pograniczach”, „Tekstach Drugich”, „Twórczości”, „Tygodniku Powszechnym” i innych pismach.
W „Odrze” od kilkunastu lat prowadzi autorską rubrykę płytową CDn. Od niedawna jest stałym felietonistą „Czasu Kultury”.
Wybrane publikacje:
- Tymon na Trobriandach. Muzyka w „Sztosie” Olafa Lubaszenki i „Weselu” Wojciecha Smarzowskiego, „Studia Filmoznawcze”, nr 27, 2006, s. 115-123.
- Million Songs Hotel. O pewnym filmie Wima Wendersa, w: Kino wobec sztuk. Związki – inspiracje – przenikanie, red. D. Skotarczak i J. Nowakowski, Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa, Poznań 2007, s. 102-108.
Wybrane wideo
-
O PROGRAMIE APF, dr Rafał Marszałek
-
Jerzy Kawalerowicz, O FILMIE "FARAON", Warszawa 2005
-
ZWIĄZEK POLSKIEJ SZKOŁY FILMOWEJ Z KINEM ŚWIATOWYM, prof. Alicja Helman
Wybrane artykuły
-
Haunted Times. Specters in New Polish Cinema and Photography
Justyna Budzik
"Pleograf. Kwartalnik Akademii Polskiego Filmu", nr 5/2020
-
Przygoda fantastyczno-traumatyczna. Muzyka Andrzeja Korzyńskiego do filmu "Akademia pana Kleksa"
Marcin Bogucki
"Pleograf. Kwartalnik Akademii Polskiego Filmu", nr 4/2019