Obsession. Perversion. Rebellion. Twisted Dreams of Central European Animation
Tytuł:
- Obsession. Perversion. Rebellion. Twisted Dreams of Central European Animation
Redaktorzy:
- Olga Bobrowska, Michał Bobrowski
Wydawca:
- Galeria Bielska BWA
Wydanie:
- Kraków 2016
Liczba stron:
- 228
Opis
Książka „Obsession. Perversion. Rebellion. Twisted Dreams of Central European Animation" to zbiór artykułów poświęconych subwersywnym i wywrotowym motywom obecnym w autorskich filmach animowanych z Polski, Czech oraz Włoch. Autorzy artykułów - m.in. Marcin Giżycki (festiwal Animator; Rhode Island School of Design, USA), Bogusław Zmudziński (Etiuda&Anima IFF; AGH), Guo Chunning (Uniwersytet Renmin, Pekin), Denis Viren (Narodowy Instytut Nauk o Sztuce, Moskwa), Paola Bristot (Akademia Sztuk Pięknych w Wenecji) - przyglądają się kontekstowi polityczno-społecznemu oraz interesującym twórcom pochodzącym z regionu środkowo-wschodniej Europy. Teksty autorów polskich czy czeskich sąsiadują z artykułami akademików z Włoch, Rosji oraz Chin. Ze wspólnego namysłu zróżnicowanej grupy badaczy powstaje krajobraz angażującego zmysły i intelekt filmu animowanego, obejmujący m. in. wątki związane z „bezzębnością" współczesnej polskiej animowanej satyry; podobieństwami w wykorzystywaniu potencjału animowanego dokumentu w ramach Nowej Chińskiej Szkoły Animacji oraz współczesnych filmów polskich i czeskich; intertekstualności animowanych westernów wchodzących w dialog z kinem spod znaku Sergio Leone czy Sama Peckinpaha; twórczymi sylwetkami Jana Švankmajera, Zdzisława Kudły czy Alexandra Sroczyńskiego.
Publikacja została wydana w ramach międzynarodowej konferencji akademickiej „Pokręcone sny historii. Subwersywność i deformacja w filmach animowanych z krajów Grupy Wyszehradzkiej", która miała miejsce w Galerii Bielskiej BWA w dniach 10-13 września 2015 roku.
Z recenzji Prof. Andrzeja Pitrusa (Uniwersytet Jagielloński):
Publikacja będzie cennym uzupełnieniem biblioteczki każdego miłośnika artystycznego, autorskiego filmu animowanego. Choć wydawałoby się, że zjawisko to stanowi "niszę niszy", popularność imprez poświęconych animacji pokazuje, że entuzjastów nie brakuje - i co więcej - są oni najczęściej widzami wymagającymi. Chcą nie tylko dużo oglądać, ale i móc się dowiedzieć czegoś o ulubionych twórcach. (...) Książka nie stanie się - jak sądzę - kolejnym martwym tworem, lecz ma szansę zaistnieć na pograniczu świata pasjonatów animacji i akademików badających tę sferę kina.
Z recenzji Prof. Pawła Sitkiewicza (Uniwersytet Gdański):
Książka stanowi cenną pozycję wśród naukowych opracowań na temat kina, z co najmniej dwóch powodów. Z reguły bowiem autorzy zainteresowani filmem animowanym skupiają się na produkcjach amerykańskich, czysto komercyjnych i wysokobudżetowych (...), gdy tymczasem książka pod redakcją O. Bobrowskiej i M. Bobrowskiego dotyczy animacji artystycznej, niezależnej i autorskiej, powstającej w narodowych kinematografiach Europy Centralnej i Zachodniej. Ponadto autorzy tej zbiorowej publikacji przyglądają się filmom zaangażowanym, filozofującym, prowokatorskim lub rzucającym wyzwanie problemom współczesnego człowieka.
Polecane książki
-
Do granic negocjacji. Historia Zespołu Filmowego „X” Andrzeja Wajdy (1972-1983)
Anna Szczepańska
-
Wniebowstąpienia Konwickiego
Przemysław Kaniecki
-
Europejskie kino gatunków
Piotr Kletowski
-
Od Wajdy do Komasy
Barbara Hollender
-
Rynek filmowy w Polsce
Anna Wróblewska