Punkty zwrotne. Turning points
Tytuł:
- Punkty zwrotne. Turning points
Autorzy:
- Iza Bartosz
Wydawca:
- Wydawnictwo OsnoVa
Wydanie:
- Warszawa 2019
Liczba stron:
- 264
Opis
Kiedy zmieniło się życie Jurka Owsiaka? Który moment był najbardziej przełomowy dla Joanny Kulig albo Wisławy Szymborskiej?
Autorzy rozmawiają z bohaterami lub z ich bliskimi o tym, co ten przełomowy moment dla nich znaczył, czego spodziewali się wtedy po nadchodzących latach, które z ich pragnień udało się zrealizować i jak zmieniło się ich życie.
Anna Bikont wraca do spotkania Jacka Kuronia z Dalajlamą: Łagodny głos Dalajlamy, jego elegancka sylwetka, piękna czerwona szata, nagie ramiona. Chrapliwy tembr Jacka, jego koszula dżinsowa i silna knajacka obecność. Mieli odległe doświadczenia i brakło im wspólnego języka, w którym mogliby się porozumieć. Ale patrzyli na siebie z zachwytem i czułością, jakby byli sobie bliscy od zawsze. To właśnie wtedy w mieszkaniu Kuroniów zebrało się kilkadziesiąt osób, między innymi Tadeusz Mazowiecki, Marek Edelman i Bronisław Geremek, a siedzące licznie na podłodze dzieci przyjaciół i gospodarzy zadawały Jego Świątobliwości najwięcej pytań.
Na planie byłem przejęty i skupiony. Ten film to był mój chrzest bojowy – opowiada Roman Polański o pracy na planie filmu „Nóż w wodzie”. I podczas, gdy w Polsce debiut fabularny reżysera został przyjęty źle, wkrótce otrzymał nominację do Oscara.
Andrzej Franaszek w eseju o Czesławie Miłoszu odkrywa duszę autora „Doliny Issy”, który uciekając z komunistycznej Polski był tak załamany, że wydawało mu się, że nigdy nie będzie w stanie nic napisać. Kilkadziesiąt lat później odebrał Nobla.
A ja jestem proszę pana, na zakręcie. Moje prawo to pańskie lewo. Pan widzi ławkę, krzesło, stół, a ja – rozdarte drzewo – te słowa napisane przez Agnieszkę Osiecką pięknie śpiewa Krystyna Janda. Obie są również bohaterkami albumu. Krystyna Janda wspomina podróż do Cannes po Złotą Palmę, a Hanna Bakuła maluje tak barwny portret Agnieszki.
Danuta Wałęsa – kiedy dowiedziała się, że jej mąż został prezydentem – była przerażona. Nie wiedziała, jak będzie wyglądało teraz życie jej rodziny. Pokazują to zdjęcia z zaprzysiężenia. Tymczasem jako Pierwsza Dama zasłynęła niezwykłą empatią dla potrzebujących.
Opowieści o wielkich artystach i społecznikach przypominają też chwile często uwiecznione na zdjęciach, które z czasem stały się symbolami. Któż nie pamięta słynnych zdjęć Chrisa Niedenthala z okresu stanu wojennego? Albo słynnej sesji Niemenów w wannie? A do którego przywiązany jest najbardziej sam artysta? Z albumu dowiemy się również jak powstały najbardziej znane zdjęcia Kaliny Jędrusik autorstwa Zofii Nasierowskiej. I jak zielone porsche połączyło Marylę Rodowicz i Daniel Olbrychskiego.
Tytułowe „Punkty zwrotne” to bardzo często momenty przełomowe nie tylko dla samych bohaterów, ale i dla polskiego życia kulturalnego i społecznego.
Kiedy Olga Tokarczuk wybrała wolność, a Anda Rottenberg stała się człowiekiem politycznym?
Jak Krzysztof Penderecki oczarował młodych, a Dorota Masłowska zaszturmowała rynek?
Album jest więc opowieścią o wyjątkowych Polakach, którzy sprawili, że Polska stała się sławna i ceniona na świecie, o ich marzeniach, radościach i smutkach, ale także jest opowieścią o Polsce, zmianach jakie zachodziły w kraju przez pryzmat ich indywidualnych, często łączących się ze sobą historii.
Polecane książki
-
Do granic negocjacji. Historia Zespołu Filmowego „X” Andrzeja Wajdy (1972-1983)
Anna Szczepańska
-
Człowiek, zbiorowość, pamięć w filmach dokumentalnych Ireny Kamieńskiej
Urszula Tes
-
Róża
Andrzej Szpulak
-
Rynek filmowy w Polsce
Anna Wróblewska
-
Od Wajdy do Komasy
Barbara Hollender