Anna Dymna
Urodziła się 20 lipca 1951 roku w Legnicy jako Anna Dziadyk. Absolwentka PWST w Krakowie (1973), obecnie jej wykładowczyni. Jeszcze jako studentka I roku zadebiutowała na deskach Teatru im. Słowackiego w Weselu Stanisława Wyspiańskiego w reż. Lidii Zamkow. Pzez całe życie związana z krakowskim Starym Teatrem.
Karierę filmową zaczęła dość pechowo – główną rolą w filmie Henryka Kluby 5 i ½ Bladego Józka, który nigdy nie został dopuszczony na ekrany. Ale już za chwilę zdobyła serca widowni rolą Ani Pawlakówny w II i III części trylogii Sylwestra Chęcińskiego (Nie ma mocnych, Kochaj albo rzuć).
Grała bardzo różne postaci, od królowej Barbary Radziwiłłówny przez wiejską dziewczynę romansującą z Kazimierzem Przerwą-Tetmajerem w biograficznym Przeznaczeniu po dziennikarkę walczącą z nałogiem alkoholowym (Tylko strach), wszystkie obdarzając własnym ciepłem. Niegdyś uwodząca dziewczęcym wdziękiem i urodą, z wiekiem przeszła do kreowania postaci coraz bogatszych, bardziej dramatycznych, spośród których najciekawsza i najpełniejsza wydaje się Maria Sawicka w Dużym zwierzęciu Jerzego Stuhra według odnalezionego po latach scenariusza Krzysztofa Kieślowskiego.
Ważnym polem jej aktywności są spektakle Teatru Telewizji, w których zagrała bez mała dziewięćdziesiąt ról.
Laureatka licznych plebiscytów publiczności, nagród teatralnych i filmowych, kilkakrotnie nominowana do Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł, m.in. za rolę w Dużym zwierzęciu, na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni nagrodzona za Tylko strach.
Od lat zaangażowana w działalność charytatywną, prowadzi Fundację Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, burzącą bariery między światem ludzi zdrowych i niepełnosprawnych.
Trzykrotnie zamężna: z Wiesławem Dymnym, Zbigniewem Szotą i Krzysztofem Orzechowskim.
Magda Sendecka
Filmografia (wybór)
-
1971
5 i ½ Bladego Józka
reż. Henryk Kluba
-
1971
Jak daleko stąd, jak blisko
reż. Tadeusz Konwicki
-
1974
Nie ma mocnych
reż. Sylwester Chęciński
-
1977
Indeks
reż. Janusz Kijowski
-
1977
Kochaj albo rzuć
reż. Sylwester Chęciński
-
1978
Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz?
reż. Stanisław Bareja
-
1981
Znachor
reż. Jerzy Hoffman
-
1982
Dolina Issy
reż. Tadeusz Konwicki
-
1982
Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny
reż. Janusz Majewski
-
1985
Osobisty pamiętnik grzesznika przez niego samego spisany
reż.
-
1988
Schodami w górę, schodami w dół
reż. Andrzej Domalik
-
1993
Tylko strach
reż. Barbara Sass
-
1994
Śmierć jak kromka chleba
reż. Kazimierz Kutz
-
2000
Duże zwierzę
reż. Jerzy Stuhr
-
2005
Skazany na bluesa
reż. Jan Kidawa-Błoński
Artykuły
Cytaty
-
O Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” założonej na rzecz pomocy dla osób niepełnosprawnych: Czasami ktoś mówi: po cholerę ci to wszystko. Może ma rację. No, nie mam czasu na lenistwo, rozrywki, wycieczki. Ale...
Rozwiń