Kino okresu Wielkiego Niemowy. Cz. II: Od wielkiej wojny po erę dźwięku
Tytuł:
- Kino okresu Wielkiego Niemowy. Cz. II: Od wielkiej wojny po erę dźwięku
Redaktorzy:
- Grażyna M. Grabowska
Wydawca:
- Filmoteka Narodowa
Wydanie:
- Warszawa 2009
Liczba stron:
- 120
Opis
Na zakończenie obchodów stulecia polskiego filmu oddajemy w Państwa ręce drugą część publikacji poświęconej polskiemu kinu ery niemej. Po raz kolejny postawiliśmy przed sobą zadanie, dogłębnego i atrakcyjnego jednocześnie, przedstawienia tym razem okresu od zakończenia I wojny światowej po narodziny kina dźwiękowego, czyli rok 1930, kiedy to Bolesław Newolin zrealizował Moralność pani Dulskiej – pierwszy polski film, który „przemówił”.
Obok znakomitego tekstu wprowadzającego autorstwa prof. Małgorzaty Hendrykowskiej, tak jak i w część poprzedniej, zamieszczamy artykuły pogłębiające poszczególne tematy i zagadnienia. Szczególnie ważnym obszarem – swoistą terra incognita jest historia narodzin i rozkwitu kina realizowanego z myślą o publiczności żydowskiej. Polska była krajem, w którym ta produkcja rozwinęła się na wielką skalę. Niestety lwia część tego fascynującego dorobku uległa zagładzie. Trudnego zadania przedstawienia najstarszych dziejów niemego kina realizowanego w języku jidisz podjął się prof. Edward Zajiček.
Po śmierci Aleksandra Hertza – założyciela i szefa firmy „Sfinks”, produkcją filmową zaczęło zajmować się coraz więcej spółek i firm. Jedną z najciekawszych, a zarazem najambitniejszych, okazała się „Kinostudia” Wiktora Biegańskiego – reżysera i aktora, który realizował wprawdzie nienajlepsze obrazy, ale dokonał pierwszej na naszym gruncie próby kina autorskiego. Wartość tej próby – z punktu widzenia historyczno-filmowego – ocenia w swym tekście Kamil Stepan.
Dla każdego widza filmowego niezwykle istotna jest możliwość skonfrontowania własnych opinii ze zdaniem fachowców. Kino potrzebuje także reklamy i kampanii medialnych. Nieuchronnie zatem narodziny kina pociągnęły za sobą pojawienie się na rynku specjalistycznej prasy filmowej. Również prasa codzienna poświęcała pojawiającym się na ekranach filmom coraz więcej miejsca. O kinie pisali najznakomitsi pisarze, felietoniści, recenzenci. Dr Jadwiga Bocheńska przedstawia najważniejszych z nich, opisując proces narodzin prasy branżowej.
Film nie może obejść się bez gwiazd, których samo pojawienie się w czołówce staje się gwarancją sukcesu. Polski „star-system” miał swoja specyfikę. Daleko mu było do hollywoodzkiej gorączki towarzyszącej uwielbianym amantom płci obojga. Ale i u nas producenci bardzo szybko zdali sobie sprawę z konieczności angażowania aktorów z zadatkami na gwiazdy. Na ten temat ciekawą gawędę snuje wybitny znawca tematu Stanisław Janicki.
Ostatecznym kresem Wielkiego Niemowy jest rok produkcji pierwszego polskiego „dźwiękowca” – Moralności pani Dulskiej. O okolicznościach jego powstania, a także o wszystkich problemach związanych z rewolucją dźwiękową, pisze pracownik Filmoteki Narodowej Adam Wyżyński.
W dziale Varia prezentujemy Państwu oryginalne skany materiałów prasowych, dzięki którym przywołujemy specyfikę tamtego czasu z jego niepowtarzalnym językiem i, trącącą naftaliną, retoryką. Jakże jednak to wszystko, z dzisiejszej perspektywy, wzruszające i niezwykłe.
Mamy nadzieję, że kolejny tom poświęcony polskiemu kinu okresu Wielkiego Niemowy dostarczy Państwu wiele przyjemności i nostalgicznej zadumy nad naszym najwcześniejszym narodowym dziedzictwem.
Grażyna M. Grabowska
Spis treści
- MAŁGORZATA HENDRYKOWSKA: Pomiędzy Wielką Wojną a przełomem dźwiękowym
- KAMIL STEPAN: Wiktor Biegański – próba kina autorskiego
- EDWARD ZAJIČEK: Film żydowski w Polsce
- JADWIGA BOCHEŃSKA: Prasa filmowa – narodziny i rozwój krytyki filmowej
- STANISŁAW JANICKI: Gwiazdy polskiego kina niemego
- ADAM WYŻYŃSKI: Narodziny dźwięku
VARIA:
- Antoni Słonimski: Kino Varsavia: „Skrzydlaty zwycięzca” (Wiadomości Literackie 1924, nr 19)
- Kino Palace: „Iwonka”
- Kino Splendid: „Wampiry Warszawy” (Wiadomości Literackie 1925, nr 46
- „Pan Tadeusz” na ekranie. (Wiadomości Literackie 1928, nr 48)
- Stefania Zahorska: Sprawy i sprawki XI muzy (Wiadomości Literackie 1930, nr 45)
- Sprawy XI muzy (Wiadomości Literackie 1930, nr 51)
- EKRAN I SCENA 13 listopada 1926
- Wywiady intymne – Helena Makowska
- EKRAN I SCENA 13 listopada 1926
- P. Szaro, realizator „Czerwonego błazna” oświadcza
- KINO DLA WSZYSTKICH 1 listopada 1927
- Trzydzieści lat pracy reżyserskiej.
- Wywiad z twórcą „Ludzi dzisiejszych”
- KINO DLA WSZYSTKICH 1 lutego 1928
- Aleksander Hertz
Polecane książki
-
Do granic negocjacji. Historia Zespołu Filmowego „X” Andrzeja Wajdy (1972-1983)
Anna Szczepańska
-
Róża
Andrzej Szpulak
-
Sejsmograf duszy. Kino według Marii Kornatowskiej
Tadeusz Szczepański
-
Kino Juliusza Machulskiego
Artur Majer
-
Metody dokumentalne w filmie
Dagmara Rode Marcin Pieńkowski