Baza ludzi umarłych [1958]
rok produkcji:
- 1958
premiera:
- 10 VIII 1959
czas trwania:
- 104 min
Reżyseria:
- Czesław Petelski
Scenariusz:
- Marek Hłasko
Zdjęcia:
- Kurt Weber
Obsada:
- Zygmunt Kęstowicz [Stefan Zabawa], Emil Karewicz [Tadek Warszawiak], Teresa Iżewska [Wanda], Leon Niemczyk [Dziewiątka], Aleksander Fogiel [Apostoł], Tadeusz Łomnicki [Partyzant], Roman Kłosowski [Orsaczek], Adam Kwiatkowski [Buźka], Juliusz Grabowski [Marcinkowski], Roman Hubczenko [leśniczy]
Montaż:
- Felicja Rogowska
Muzyka:
- Adam Walaciński
Scenografia:
- Wojciech Krysztofiak
Produkcja:
- Zespół Filmowy „Studio”
Kierownictwo produkcji :
- Stanisław Zylewicz
Scenopis:
- Czesław Petelski
Cytaty
-
Zabierz mnie stąd – powiedziała. – Zabierz mnie stąd i wracajmy do miasta. Będziemy żyć spokojnie. To są niedobrzy ludzie. – Podniósł głowę. – Ale dobrze jeżdżą – powiedział. – Czy długo chcesz tu zostać? – Dopóki nie zwiozę drzewa. – Dużo tego drzewa trzeba? – Bardzo dużo.
Marek Hłasko, Następny do raju
-
Sytuacja zewnętrzna, niezmiernie przekonująca w swoich realiach, jest tylko pretekstem do ukazania, co dzieje się w ludziach i z ludźmi skazanymi na siebie w osamotnieniu. Chcieliby uciec od świata, nie uciekną jednak, bo nie mogą uciec przed sobą. Ich dzieje zostały wpisane w rzadką w polskim filmie sytuację „drzwi zamkniętych” (…). W gwałtowności wypowiedzi, w surowym obrazie realiów, w pozbawionym złudzeń przedstawianiu ludzi, w buncie przeciwko bezsensowi losu i zawinionym przez ludzi nonsensom – film Petelskiego nie znalazł właściwie kontynuacji.
Wanda Wertenstein, Nie ma ucieczki od losu, „Kino” 1979, nr 10
Artykuły
-
„Baza ludzi umarłych”
[w:] 50 lat Polskiej Szkoły Filmowej (DVD), Warszawa 2008
Legendę Marka Hłaski jako młodego buntownika najpierw wykreowano na fali odwilży, a następnie zaczęto niszczyć...
-
Nie można zdradzić siebie
„Kino” 1985, nr 10