Miś [1980]
rok produkcji:
- 1980
premiera:
- 4 V 1981
czas trwania:
- 111 min
Reżyseria:
- Stanisław Bareja
Scenariusz:
- Stanisław Bareja, Stanisław Tym
Zdjęcia:
- Zdzisław Kaczmarek
Obsada:
- Stanisław Tym [Ryszard Ochódzki i węglarz Stanisław Paluch], Barbara Burska [Irena Ochódzka], Christine Paul-Podlasky [Aleksandra Kozeł], Krzysztof Kowalewski [Jan Hochwander], Bronisław Pawlik [pracownik w klubie sportowym Tęcza], Ewa Bem [piosenkarka], Zofia Czerwińska [Irena, kandydatka na żonę Ochódzkiego], Cezary Julski [klient w kiosku w sprawie żony, której wypadły włosy], Marian Łącz [inkasent], Stanisław Mikulski [porucznik MO Lech Ryś], Włodzimierz Nowak [recytator wiersza podczas uroczystego wręczania paszportów], Wojciech Pokora [autor piosenek, pracownik MO], Jerzy Turek [Wacław Jarząbek]
Montaż:
- Krystyna Rutkowska
Muzyka:
- Jerzy Derfel
Scenografia:
- Halina Dobrowolska
Kierownictwo produkcji :
- Józef Leszek Sobczyk
O filmie
Współcześnie. Ryszard Ochódzki, prezes klubu sportowego Tęcza, wyjeżdża służbowo za granicę. Przy odprawie celnej okazuje się, że ma wyrwane karty z paszportu, co odbiera mu szanse na dalsze podróże zagraniczne. Ryszard domyśla się, że paszport zniszczyła jego była żona Irena. Mają wspólne konto w londyńskim banku i Irena chce mu uniemożliwić podjęcie oszczędności.
Ryszard gwałtownie szuka sobowtóra, aby pod jego nazwiskiem wyjechać do Londynu. Znajomy Ochódzkiego, reżyser Hochwander, pomaga mu w przedsięwzięciu. Łączą go z Ryszardem wspólne interesy. Razem organizują imprezę, na której gigantyczny, słomiany miś zostaje uwieszony do helikoptera. Będzie unosił się nad Warszawą, a Hochwander nakręci film z latającym misiem. Reżyser znajduje wreszcie warszawskiego węglarza Stanisława Palucha, łudząco podobnego do Ryszarda. Jedyną różnicą w wyglądzie obu panów są włosy. Ochódzki jest prawie łysy, a Paluch ma bujną czuprynę. Kochanka Ryszarda, Ola, kupuje szampon na porost włosów Samson, po którego użyciu wypada nawet najbujniejsze owłosienie. Ten szampon wylewa na głowę Paluchowi. Uwodzi go i obiecuje wspólny wyjazd za granicę. Ryszard, podszywając się pod ważnego dygnitarza, telefonicznie każe wydać paszport Paluchowi. W samolocie do Londynu Ochódzki spotyka byłą żonę. Podstępnie wykrada jej dokumenty, co utrudnia kontrolę celną. Pierwszy dociera do banku i przenosi oszczędności na osobne konto. Tego samego dnia wraca do Warszawy. Po południu gigantyczny słomiany miś już unosi się ponad miastem. Zdumieni warszawiacy nie mogą dociec sensu tego spektaklu. Nagle miś spada i wbija się w ziemię. Wokół unoszą się strzępy słomy.
Komedia złożona z groteskowych epizodów ukazujących rozpad PRL-owskiego systemu. Sceny z barów mlecznych, urzędów i sklepów ujawniają absurd codziennej egzystencji Polaków. Wokół historii Ochódzkiego narasta wiele ważnych, małych opowieści charakteryzujących rzeczywistość początku lat osiemdziesiątych.
Joanna Piątek, Leksykon polskich filmów fabularnych, Warszawa 1996
Cytaty
-
Dialog z filmu
Kierowca: Wczoraj jechałem tędy i tych domów jeszcze nie było.
Rozwiń
Milicjant z drogówki: A gdyby tu staruszka przechodziła do domu starców, a tego domu jeszcze nie było, a dzisiaj już by był,...