Pętla [1957]
rok produkcji:
- 1957
premiera:
- 20 I 1958
czas trwania:
- 96 min
Reżyseria:
- Wojciech Jerzy Has
Scenariusz:
- Marek Hłasko, Wojciech Jerzy Has
Zdjęcia:
- Mieczysław Jahoda
Obsada:
- Gustaw Holoubek [Kuba Kowalski], Aleksandra Śląska [Krystyna], Teresa Szmigielówna [dawna miłość Kuby], Tadeusz Fijewski [Władek, alkoholik], Stanisław Milski [Rybicki], Władysław Dewoyno [Władek, monter sieci telefonicznej], Tadeusz Gwiazdowski [dozorca Zenek], Juliusz Grabowski [kelner], Marian Jastrzębski [krawiec, sąsiad Kuby], Emil Karewicz [Gienek, kelner], Roman Kłosowski [Janek, monter sieci telefonicznej], Ignacy Machowski [sierżant na posterunku], Helena Makowska-Fijewska [barmanka], Igor Przegrodzki [kolega Kuby spotkany na ulicy], Zygmunt Zintel [Poldek, akordeonista]
Montaż:
- Zofia Dwornik
Muzyka:
- Tadeusz Baird
Scenografia:
- Roman Wołyniec
Produkcja:
- Zespół Filmowy „Iluzjon”
Kierownictwo produkcji :
- Tadeusz Karwański
O filmie
Walczący z nałogiem alkoholowym Kuba żyje w mieszkaniu wypełnionym dziwnymi przedmiotami. Film jest relacją z jednego, przełomowego dnia w jego życiu: po południu ma się udać wraz z Krystyną, swoją narzeczoną, do lekarza, który zaaplikuje mu środek wspomagający walkę z nałogiem. Kubę męczy samotne oczekiwanie i telefony ciekawskich znajomych; postanawia wyjść na miasto. Włóczy się po ulicach, spotyka dawną miłość, wdaje się w uliczną burdę, która kończy się w komisariacie. Zdenerwowany idzie do baru Pod Orłem, gdzie w towarzystwie saksofonisty-pijaka wypija kilka literatek wódki, przysłuchując się pesymistycznym prognozom wyniszczonego alkoholem mężczyzny.
Kubę, wyrzuconego z baru przez kelnerów, odwozi do domu sąsiad. Oczekująca go Krystyna okazuje jak zwykle wymuszoną tolerancję i umawia się z Kubą na dzień następny. Rano Kuba opróżnia pół butelki wódki; uświadamiając sobie, że nie pokona nałogu, wiesza się na żyrandolu. Alkoholizm bohatera stał się dla Hasa pretekstem do nakreślenia portretu człowieka, który nie widzi sensu życia i nie potrafi utrzymać więzów z otoczeniem. Jeden z najbardziej sugestywnych plastycznie, subiektywnych światów w polskim kinie.
Jan Słodowski, Leksykon polskich filmów fabularnych, Warszawa 1996
Artykuły
-
Wstęga Möbiusa jako czasoprzestrzeń dzieła filmowego. Na przykładzie „Pętli” Wojciecha Hasa i „Zabicia ciotki” Grzegorza Królikiewicza
Seweryn Kuśmierczyk
„Kwartalnik Filmowy” 2000, nr 29-30
-
Obraz czasu w samotności. „Pętla” Wojciecha Jerzego Hasa
Waldemar Frąc
„Kwartalnik Filmowy” 2003, nr 43
-
RECENZJA: Znaki szczególne filmowych dzieł Wojciecha Jerzego Hasa – recenzja książki Annette Insdorf "Intimations. The Cinema of Wojciech Has"
Małgorzata Jakubowska
"Pleograf. Kwartalnik Akademii Polskiego Filmu", nr 4/2018
-
Aleksandra Śląska – nie tylko „zimna” królowa
Marta Cebera
"Pleograf. Kwartalnik Akademii Polskiego Filmu", nr 4/2016
-
Osobliwa fotogeniczność. O „Pętli” Wojciecha Jerzego Hasa
Iwona Grodź
„Kwartalnik Filmowy” 2003, nr 43
-
Problem czasu w filmach Wojciecha Jerzego Hasa
Marcin Maron
Dramat czasu i wyobraźni. Filmy Wojciecha J. Hasa, wyd. Universitas, Kraków 2010
-
Problem nicości i nihilizmu w filmach Wojciecha J. Hasa
Marcin Maron
W stronę kina filozoficznego. Antologia pod redakcją Urszuli Tes, WAM, WSFP Ignatianum, Kraków 2011