mgr Stanisław Abramik
Absolwent Instytutu Kulturoznawstwa przy Uniwersytecie Wrocławskim. Od 2012 roku współtworzy świdnicki Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych”.
WięcejAbsolwent Instytutu Kulturoznawstwa przy Uniwersytecie Wrocławskim. Od 2012 roku współtworzy świdnicki Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych”.
WięcejFilmoznawca, krytyk filmowy, publicysta. Wykłada w Instytucie Kulturoznawstwa UAM w Poznaniu, w Szkole Filmowej w Łodzi oraz na Uniwersytecie Gdańskim.
WięcejKrytyk filmowy i muzyczny, dziennikarz, pedagog. Laureat nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich za publikacje poświęcone polskiemu filmowi animowanemu (1989) oraz nagrody SDP dla najlepszego publicysty Małopolski (2012). Jego książka Z Armatą na Wilka. Animowany blues Mariusza Wilczyńskiego uhonorowana została Nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (2012).
WięcejHistoryk literatury polskiej, slawista. Kierownik Zakładu Komparatystyki Literackiej i Kulturowej w Instytucie Filologii Polskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W roku 2003 Kijowski Uniwersytet Slawistyczny przyznał mu doktorat honoris causa za wkład w dialog polsko-ukraiński i badania nad ukraińską literaturą.
WięcejAdiunkt na UJK w Kielcach. Pracownik Zakładu Teorii Literatury, Badań Kulturowych i Filozofii w Instytucie Filologii Polskiej.
WięcejAbsolwentka kulturoznawstwa (specjalność filmoznawcza) na Uniwersytecie Śląskim, doktor nauk humanistycznych (Instytut Sztuki PAN). Autorka pierwszej monografii poświęconej dziejom kina na Górnym Śląsku (Śląskie kina między wojnami, czyli przyjemność upolityczniona, Katowice 2002) oraz licznych tekstów poświęconych tej tematyce, w publikacjach zbiorowych polskich i zagranicznych.
WięcejKulturoznawca i filmoznawca, pracuje w Instytucie Kulturoznawstwa na Uniwersytecie SWPS w Warszawie.
WięcejDr hab. prof. Uniwersytetu Wrocławskiego, kierownik Zakładu Teorii Kultury i Sztuk Widowiskowych Instytutu Filologii Polskiej UWr. (również prof. Dolnośląskiej Szkoły Wyższej, gdzie pełni funkcję kierownika Katedry Kulturoznawstwa), polonista i filmoznawca.
WięcejKulturoznawca, psycholog i psychoterapeuta, pracownik Zakładu Filmu i Kultury Wizualnej i Zespołu Badań Pamięci o Zagładzie Instytutu Kultury Polskiej UW. Współpracuje z Ośrodkiem Myśli Psychoanalitycznej IFiS PAN.
WięcejKrytyk filmowy i filmoznawca. Absolwent kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim oraz Podyplomowego Studium Wiedzy o Filmie w PWSFTviT.
WięcejProfesor Uniewersytetu Pedagogicznego. Pracuje w Instytucie Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. Absolwentka tej uczelni. Jej zainteresowania naukowe obejmują zagadnienia związane z najnowszą historią Polski, powojennymi dziejami Krakowa oraz historią Nowej Huty.
WięcejAbsolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim, filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim i podyplomowego Studium Komunikacji Społecznej i Mediów w Instytucie Badań Literackich PAN. Pomysłodawczyni i koordynatorka Akademii Polskiego Filmu, redaktorka naczelna strony akademiapolskiegofilmu.pl, założycielka i sekretarz redakcji PLEOGRAFU. Kwartalnika APF.
WięcejProfesor nadzwyczajna dr habilitowana w Instytucie Zarządzania i Komunikacji Społecznej Krakowskiej Akademii im. AFM. Specjalistka z zakresu teorii literatury i kultury; wykładowczyni literatury, historii literatury, kultury języka polskiego i retoryki oraz historii kina powszechnego.
WięcejFilmoznawczyni i kulturoznawczyni, dr hab., profesor w Instytucie Nauk o Kulturze Uniwersytetu Śląskiego. Autorka monografii: "Pomiędzy Gliwicami a Gleiwitz.
WięcejTadeusz Lubelski
"Historia kina polskiego. Twórcy, filmy, konteksty", Chorzów 2009